Cât produce un sistem de 9 kW în mai, în România?

1.165kWh, media pe țară

Media națională pentru un sistem de 9 kWp orientat spre sud este de 1.165 kWh în mai. Diferența între județe este însă mare: Constanța produce 1.266 kWh, iar Brașov doar 972 kWh, o diferență de 30%.

Media pe țară e utilă pentru ordinul de mărime, dar nu pentru o decizie de investiție. Alege județul tău din tabelul de mai jos pentru cifra care contează.

Toate județele, 9 kW în mai

JudețReședințăkWh luna astakWh pe an
1. ConstanțaConstanța1.26611.371
2. TulceaTulcea1.23711.286
3. DoljCraiova1.22711.386
4. IalomițaSlobozia1.22511.245
5. BrăilaBrăila1.22411.237
6. GalațiGalați1.22011.157
7. OltSlatina1.22011.265
8. CălărașiCălărași1.21611.325
9. TeleormanAlexandria1.21511.180
10. GiurgiuGiurgiu1.20911.296
11. MehedințiDrobeta-Turnu Severin1.20711.147
12. VranceaFocșani1.20510.937
13. VasluiVaslui1.20310.705
14. BucureștiBucurești1.19311.218
15. IlfovBuftea1.19211.165
16. BuzăuBuzău1.18511.128
17. IașiIași1.18410.478
18. BacăuBacău1.18010.670
19. TimișTimișoara1.17610.886
20. BotoșaniBotoșani1.17310.344
21. AradArad1.17210.770
22. Satu MareSatu Mare1.17210.427
23. BihorOradea1.16610.639
24. GorjTârgu Jiu1.16611.157
25. SuceavaSuceava1.16210.238
26. DâmbovițaTârgoviște1.16111.237
27. ArgeșPitești1.15611.244
28. PrahovaPloiești1.15411.027
29. MureșTârgu Mureș1.14710.486
30. AlbaAlba Iulia1.14410.759
31. Bistrița-NăsăudBistrița1.13910.347
32. CovasnaSfântu Gheorghe1.13110.697
33. ClujCluj-Napoca1.12910.526
34. SălajZalău1.12110.301
35. VâlceaRâmnicu Vâlcea1.12110.988
36. HunedoaraDeva1.11710.614
37. NeamțPiatra Neamț1.11310.331
38. MaramureșBaia Mare1.1019.991
39. Caraș-SeverinReșița1.08010.322
40. HarghitaMiercurea Ciuc1.07710.313
41. SibiuSibiu1.07110.493
42. BrașovBrașov9729.443

Întrebări legate

Cere ofertă de la un instalator

Toți partenerii

Oferte de la companii partenere. Conținut promovat, marcat ca atare.

Sursa cifrei: PVGIS v5.3 (JRC), SARAH3, medie 2005-2023.
Media aritmetică a celor 42 de reședințe de județ, fiecare interogată la coordonatele proprii.