Cât produce un sistem de 9 kW în iunie, în România?

1.179kWh, media pe țară

Media națională pentru un sistem de 9 kWp orientat spre sud este de 1.179 kWh în iunie. Diferența între județe este însă mare: Constanța produce 1.261 kWh, iar Brașov doar 991 kWh, o diferență de 27%.

Media pe țară e utilă pentru ordinul de mărime, dar nu pentru o decizie de investiție. Alege județul tău din tabelul de mai jos pentru cifra care contează.

Toate județele, 9 kW în iunie

JudețReședințăkWh luna astakWh pe an
1. ConstanțaConstanța1.26111.371
2. TulceaTulcea1.24611.286
3. DoljCraiova1.23311.386
4. MehedințiDrobeta-Turnu Severin1.23311.147
5. OltSlatina1.22711.265
6. BrăilaBrăila1.22411.237
7. GiurgiuGiurgiu1.22111.296
8. GalațiGalați1.21611.157
9. TeleormanAlexandria1.21511.180
10. IalomițaSlobozia1.21411.245
11. CălărașiCălărași1.21311.325
12. VasluiVaslui1.21110.705
13. GorjTârgu Jiu1.20711.157
14. VranceaFocșani1.20210.937
15. Satu MareSatu Mare1.19910.427
16. AradArad1.19710.770
17. IlfovBuftea1.19611.165
18. BucureștiBucurești1.19511.218
19. TimișTimișoara1.19310.886
20. BihorOradea1.19310.639
21. BuzăuBuzău1.18411.128
22. DâmbovițaTârgoviște1.18311.237
23. IașiIași1.17910.478
24. ArgeșPitești1.17611.244
25. BacăuBacău1.17410.670
26. AlbaAlba Iulia1.17310.759
27. Bistrița-NăsăudBistrița1.17310.347
28. MureșTârgu Mureș1.17210.486
29. HunedoaraDeva1.16510.614
30. ClujCluj-Napoca1.16410.526
31. PrahovaPloiești1.15711.027
32. VâlceaRâmnicu Vâlcea1.15710.988
33. SălajZalău1.15110.301
34. BotoșaniBotoșani1.14810.344
35. MaramureșBaia Mare1.1489.991
36. Caraș-SeverinReșița1.14410.322
37. CovasnaSfântu Gheorghe1.14110.697
38. SuceavaSuceava1.13010.238
39. SibiuSibiu1.11010.493
40. NeamțPiatra Neamț1.10010.331
41. HarghitaMiercurea Ciuc1.08810.313
42. BrașovBrașov9919.443

Întrebări legate

Cere ofertă de la un instalator

Toți partenerii

Oferte de la companii partenere. Conținut promovat, marcat ca atare.

Sursa cifrei: PVGIS v5.3 (JRC), SARAH3, medie 2005-2023.
Media aritmetică a celor 42 de reședințe de județ, fiecare interogată la coordonatele proprii.