Cât produce un sistem de 9 kW în iulie, în România?

1.272kWh, media pe țară

Media națională pentru un sistem de 9 kWp orientat spre sud este de 1.272 kWh în iulie. Diferența între județe este însă mare: Constanța produce 1.363 kWh, iar Brașov doar 1.090 kWh, o diferență de 25%.

Media pe țară e utilă pentru ordinul de mărime, dar nu pentru o decizie de investiție. Alege județul tău din tabelul de mai jos pentru cifra care contează.

Toate județele, 9 kW în iulie

JudețReședințăkWh luna astakWh pe an
1. ConstanțaConstanța1.36311.371
2. TulceaTulcea1.33711.286
3. OltSlatina1.33411.265
4. BrăilaBrăila1.33111.237
5. DoljCraiova1.32911.386
6. CălărașiCălărași1.32511.325
7. IalomițaSlobozia1.32311.245
8. GiurgiuGiurgiu1.32211.296
9. MehedințiDrobeta-Turnu Severin1.31911.147
10. GalațiGalați1.31511.157
11. TeleormanAlexandria1.31411.180
12. GorjTârgu Jiu1.31211.157
13. IlfovBuftea1.31111.165
14. ArgeșPitești1.30611.244
15. DâmbovițaTârgoviște1.30411.237
16. BucureștiBucurești1.30111.218
17. VasluiVaslui1.29210.705
18. TimișTimișoara1.28710.886
19. VranceaFocșani1.28310.937
20. BuzăuBuzău1.27811.128
21. VâlceaRâmnicu Vâlcea1.27810.988
22. AradArad1.27610.770
23. IașiIași1.27210.478
24. BacăuBacău1.26310.670
25. PrahovaPloiești1.26211.027
26. Satu MareSatu Mare1.26010.427
27. BihorOradea1.25610.639
28. HunedoaraDeva1.25310.614
29. BotoșaniBotoșani1.25010.344
30. MureșTârgu Mureș1.24910.486
31. Caraș-SeverinReșița1.24710.322
32. AlbaAlba Iulia1.24610.759
33. Bistrița-NăsăudBistrița1.24610.347
34. CovasnaSfântu Gheorghe1.23310.697
35. SuceavaSuceava1.23010.238
36. SălajZalău1.22910.301
37. ClujCluj-Napoca1.22510.526
38. MaramureșBaia Mare1.2099.991
39. NeamțPiatra Neamț1.20410.331
40. HarghitaMiercurea Ciuc1.18710.313
41. SibiuSibiu1.18610.493
42. BrașovBrașov1.0909.443

Întrebări legate

Cere ofertă de la un instalator

Toți partenerii

Oferte de la companii partenere. Conținut promovat, marcat ca atare.

Sursa cifrei: PVGIS v5.3 (JRC), SARAH3, medie 2005-2023.
Media aritmetică a celor 42 de reședințe de județ, fiecare interogată la coordonatele proprii.