Cât produce un sistem de 9 kW în august, în România?

1.251kWh, media pe țară

Media națională pentru un sistem de 9 kWp orientat spre sud este de 1.251 kWh în august. Diferența între județe este însă mare: Constanța produce 1.371 kWh, iar Brașov doar 1.094 kWh, o diferență de 25%.

Media pe țară e utilă pentru ordinul de mărime, dar nu pentru o decizie de investiție. Alege județul tău din tabelul de mai jos pentru cifra care contează.

Toate județele, 9 kW în august

JudețReședințăkWh luna astakWh pe an
1. ConstanțaConstanța1.37111.371
2. TulceaTulcea1.34011.286
3. BrăilaBrăila1.32611.237
4. CălărașiCălărași1.32611.325
5. GiurgiuGiurgiu1.31311.296
6. IalomițaSlobozia1.31111.245
7. GalațiGalați1.31011.157
8. TeleormanAlexandria1.30311.180
9. IlfovBuftea1.28711.165
10. VranceaFocșani1.28710.937
11. BucureștiBucurești1.28611.218
12. DoljCraiova1.28511.386
13. OltSlatina1.28411.265
14. VasluiVaslui1.27410.705
15. BuzăuBuzău1.27311.128
16. DâmbovițaTârgoviște1.27011.237
17. PrahovaPloiești1.26111.027
18. ArgeșPitești1.26011.244
19. MehedințiDrobeta-Turnu Severin1.26011.147
20. GorjTârgu Jiu1.25111.157
21. BacăuBacău1.25010.670
22. IașiIași1.24810.478
23. Satu MareSatu Mare1.24010.427
24. TimișTimișoara1.23910.886
25. AradArad1.23610.770
26. Bistrița-NăsăudBistrița1.23610.347
27. CovasnaSfântu Gheorghe1.23110.697
28. MureșTârgu Mureș1.22910.486
29. BihorOradea1.22510.639
30. VâlceaRâmnicu Vâlcea1.22310.988
31. BotoșaniBotoșani1.22110.344
32. AlbaAlba Iulia1.21310.759
33. SălajZalău1.21110.301
34. MaramureșBaia Mare1.2099.991
35. HunedoaraDeva1.20810.614
36. SuceavaSuceava1.20710.238
37. ClujCluj-Napoca1.20110.526
38. NeamțPiatra Neamț1.20110.331
39. HarghitaMiercurea Ciuc1.19410.313
40. Caraș-SeverinReșița1.18710.322
41. SibiuSibiu1.16610.493
42. BrașovBrașov1.0949.443

Întrebări legate

Cere ofertă de la un instalator

Toți partenerii

Oferte de la companii partenere. Conținut promovat, marcat ca atare.

Sursa cifrei: PVGIS v5.3 (JRC), SARAH3, medie 2005-2023.
Media aritmetică a celor 42 de reședințe de județ, fiecare interogată la coordonatele proprii.