Cât produce un sistem de 9 kW în aprilie, în România?

1.065kWh, media pe țară

Media națională pentru un sistem de 9 kWp orientat spre sud este de 1.065 kWh în aprilie. Diferența între județe este însă mare: Teleorman produce 1.133 kWh, iar Brașov doar 894 kWh, o diferență de 27%.

Media pe țară e utilă pentru ordinul de mărime, dar nu pentru o decizie de investiție. Alege județul tău din tabelul de mai jos pentru cifra care contează.

Toate județele, 9 kW în aprilie

JudețReședințăkWh luna astakWh pe an
1. TeleormanAlexandria1.13311.180
2. DoljCraiova1.12911.386
3. OltSlatina1.12811.265
4. GiurgiuGiurgiu1.11811.296
5. TulceaTulcea1.11611.286
6. CălărașiCălărași1.11511.325
7. GalațiGalați1.11211.157
8. IalomițaSlobozia1.11211.245
9. ConstanțaConstanța1.11011.371
10. BrăilaBrăila1.10711.237
11. BucureștiBucurești1.10711.218
12. IlfovBuftea1.10611.165
13. MehedințiDrobeta-Turnu Severin1.10411.147
14. Satu MareSatu Mare1.10010.427
15. TimișTimișoara1.09510.886
16. ArgeșPitești1.09311.244
17. BihorOradea1.09010.639
18. DâmbovițaTârgoviște1.09011.237
19. BuzăuBuzău1.08511.128
20. GorjTârgu Jiu1.08511.157
21. AradArad1.08310.770
22. PrahovaPloiești1.08011.027
23. VranceaFocșani1.06610.937
24. AlbaAlba Iulia1.06510.759
25. VâlceaRâmnicu Vâlcea1.04910.988
26. VasluiVaslui1.04610.705
27. MureșTârgu Mureș1.04210.486
28. BotoșaniBotoșani1.04110.344
29. ClujCluj-Napoca1.04110.526
30. HunedoaraDeva1.04110.614
31. BacăuBacău1.04010.670
32. IașiIași1.03810.478
33. SuceavaSuceava1.03710.238
34. Bistrița-NăsăudBistrița1.02810.347
35. SălajZalău1.02810.301
36. CovasnaSfântu Gheorghe1.02210.697
37. SibiuSibiu1.00410.493
38. Caraș-SeverinReșița99910.322
39. MaramureșBaia Mare9959.991
40. NeamțPiatra Neamț99410.331
41. HarghitaMiercurea Ciuc97210.313
42. BrașovBrașov8949.443

Întrebări legate

Cere ofertă de la un instalator

Toți partenerii

Oferte de la companii partenere. Conținut promovat, marcat ca atare.

Sursa cifrei: PVGIS v5.3 (JRC), SARAH3, medie 2005-2023.
Media aritmetică a celor 42 de reședințe de județ, fiecare interogată la coordonatele proprii.