Cât produce un sistem de 28 kW în decembrie, în România?

1.297kWh, media pe țară

Media națională pentru un sistem de 28 kWp orientat spre sud este de 1.297 kWh în decembrie. Diferența între județe este însă mare: Vâlcea produce 1.593 kWh, iar Maramureș doar 938 kWh, o diferență de 70%.

Media pe țară e utilă pentru ordinul de mărime, dar nu pentru o decizie de investiție. Alege județul tău din tabelul de mai jos pentru cifra care contează.

Toate județele, 28 kW în decembrie

JudețReședințăkWh luna astakWh pe an
1. VâlceaRâmnicu Vâlcea1.59334.185
2. ArgeșPitești1.58534.980
3. MehedințiDrobeta-Turnu Severin1.54634.678
4. GorjTârgu Jiu1.54034.712
5. DâmbovițaTârgoviște1.53434.958
6. CălărașiCălărași1.50435.232
7. DoljCraiova1.49535.423
8. PrahovaPloiești1.46734.306
9. BuzăuBuzău1.45634.619
10. OltSlatina1.45335.048
11. GiurgiuGiurgiu1.44835.143
12. BucureștiBucurești1.43934.899
13. IalomițaSlobozia1.43634.983
14. ConstanțaConstanța1.42235.375
15. IlfovBuftea1.42234.734
16. TeleormanAlexandria1.41734.782
17. TulceaTulcea1.38935.112
18. SibiuSibiu1.35532.645
19. GalațiGalați1.32734.712
20. BrăilaBrăila1.31934.961
21. AlbaAlba Iulia1.28233.471
22. HunedoaraDeva1.26833.020
23. TimișTimișoara1.25733.869
24. NeamțPiatra Neamț1.24632.141
25. BacăuBacău1.24333.194
26. VranceaFocșani1.23834.026
27. Caraș-SeverinReșița1.20132.113
28. AradArad1.18733.508
29. BihorOradea1.17633.099
30. VasluiVaslui1.16833.303
31. SuceavaSuceava1.16531.853
32. HarghitaMiercurea Ciuc1.15632.085
33. ClujCluj-Napoca1.14232.749
34. CovasnaSfântu Gheorghe1.13433.281
35. BotoșaniBotoșani1.12632.180
36. IașiIași1.12632.598
37. BrașovBrașov1.11729.378
38. MureșTârgu Mureș1.08632.623
39. SălajZalău1.07032.046
40. Satu MareSatu Mare1.00832.441
41. Bistrița-NăsăudBistrița98032.192
42. MaramureșBaia Mare93831.083

Întrebări legate

Cere ofertă de la un instalator

Toți partenerii

Oferte de la companii partenere. Conținut promovat, marcat ca atare.

Sursa cifrei: PVGIS v5.3 (JRC), SARAH3, medie 2005-2023.
Media aritmetică a celor 42 de reședințe de județ, fiecare interogată la coordonatele proprii.