Cât produce un sistem de 24 kW în decembrie, în România?

1.111kWh, media pe țară

Media națională pentru un sistem de 24 kWp orientat spre sud este de 1.111 kWh în decembrie. Diferența între județe este însă mare: Vâlcea produce 1.366 kWh, iar Maramureș doar 804 kWh, o diferență de 70%.

Media pe țară e utilă pentru ordinul de mărime, dar nu pentru o decizie de investiție. Alege județul tău din tabelul de mai jos pentru cifra care contează.

Toate județele, 24 kW în decembrie

JudețReședințăkWh luna astakWh pe an
1. VâlceaRâmnicu Vâlcea1.36629.302
2. ArgeșPitești1.35829.983
3. MehedințiDrobeta-Turnu Severin1.32529.724
4. GorjTârgu Jiu1.32029.753
5. DâmbovițaTârgoviște1.31529.964
6. CălărașiCălărași1.28930.199
7. DoljCraiova1.28230.362
8. PrahovaPloiești1.25829.405
9. BuzăuBuzău1.24829.674
10. OltSlatina1.24630.041
11. GiurgiuGiurgiu1.24130.122
12. BucureștiBucurești1.23429.914
13. IalomițaSlobozia1.23129.986
14. ConstanțaConstanța1.21930.322
15. IlfovBuftea1.21929.772
16. TeleormanAlexandria1.21429.813
17. TulceaTulcea1.19030.096
18. SibiuSibiu1.16227.982
19. GalațiGalați1.13829.753
20. BrăilaBrăila1.13029.966
21. AlbaAlba Iulia1.09928.690
22. HunedoaraDeva1.08728.303
23. TimișTimișoara1.07829.030
24. NeamțPiatra Neamț1.06827.550
25. BacăuBacău1.06628.452
26. VranceaFocșani1.06129.165
27. Caraș-SeverinReșița1.03027.526
28. AradArad1.01828.721
29. BihorOradea1.00828.370
30. VasluiVaslui1.00128.546
31. SuceavaSuceava99827.302
32. HarghitaMiercurea Ciuc99127.502
33. ClujCluj-Napoca97928.070
34. CovasnaSfântu Gheorghe97228.526
35. BotoșaniBotoșani96527.583
36. IașiIași96527.941
37. BrașovBrașov95825.181
38. MureșTârgu Mureș93127.962
39. SălajZalău91727.468
40. Satu MareSatu Mare86427.806
41. Bistrița-NăsăudBistrița84027.593
42. MaramureșBaia Mare80426.642

Întrebări legate

Cere ofertă de la un instalator

Toți partenerii

Oferte de la companii partenere. Conținut promovat, marcat ca atare.

Sursa cifrei: PVGIS v5.3 (JRC), SARAH3, medie 2005-2023.
Media aritmetică a celor 42 de reședințe de județ, fiecare interogată la coordonatele proprii.