Cât produce un sistem de 18 kW în noiembrie, în România?

1.079kWh, media pe țară

Media națională pentru un sistem de 18 kWp orientat spre sud este de 1.079 kWh în noiembrie. Diferența între județe este însă mare: Covasna produce 1.201 kWh, iar Botoșani doar 932 kWh, o diferență de 29%.

Media pe țară e utilă pentru ordinul de mărime, dar nu pentru o decizie de investiție. Alege județul tău din tabelul de mai jos pentru cifra care contează.

Toate județele, 18 kW în noiembrie

JudețReședințăkWh luna astakWh pe an
1. CovasnaSfântu Gheorghe1.20121.395
2. SibiuSibiu1.19920.986
3. TimișTimișoara1.19521.773
4. DâmbovițaTârgoviște1.18322.473
5. AradArad1.18121.541
6. ArgeșPitești1.14322.487
7. PrahovaPloiești1.13422.054
8. Caraș-SeverinReșița1.12720.644
9. BuzăuBuzău1.12122.255
10. CălărașiCălărași1.12122.649
11. VâlceaRâmnicu Vâlcea1.11821.976
12. IalomițaSlobozia1.11622.489
13. AlbaAlba Iulia1.11221.517
14. BucureștiBucurești1.10322.435
15. HunedoaraDeva1.10221.227
16. ClujCluj-Napoca1.10021.053
17. BihorOradea1.09821.278
18. IlfovBuftea1.09822.329
19. MureșTârgu Mureș1.09420.972
20. TeleormanAlexandria1.08522.360
21. TulceaTulcea1.08022.572
22. OltSlatina1.07622.531
23. ConstanțaConstanța1.07522.741
24. GiurgiuGiurgiu1.07322.592
25. GorjTârgu Jiu1.06922.315
26. SălajZalău1.06920.601
27. Bistrița-NăsăudBistrița1.06720.695
28. BrăilaBrăila1.06722.475
29. HarghitaMiercurea Ciuc1.05820.626
30. DoljCraiova1.05722.772
31. Satu MareSatu Mare1.05520.855
32. VranceaFocșani1.04221.874
33. NeamțPiatra Neamț1.04020.662
34. GalațiGalați1.03722.315
35. MehedințiDrobeta-Turnu Severin1.02822.293
36. MaramureșBaia Mare99919.982
37. BrașovBrașov99718.886
38. BacăuBacău98621.339
39. SuceavaSuceava96820.477
40. VasluiVaslui96821.409
41. IașiIași94320.956
42. BotoșaniBotoșani93220.687

Întrebări legate

Cere ofertă de la un instalator

Toți partenerii

Oferte de la companii partenere. Conținut promovat, marcat ca atare.

Sursa cifrei: PVGIS v5.3 (JRC), SARAH3, medie 2005-2023.
Media aritmetică a celor 42 de reședințe de județ, fiecare interogată la coordonatele proprii.