Cât produce un sistem de 11 kW în octombrie, în România?

1.053kWh, media pe țară

Media națională pentru un sistem de 11 kWp orientat spre sud este de 1.053 kWh în octombrie. Diferența între județe este însă mare: Ialomița produce 1.101 kWh, iar Brașov doar 963 kWh, o diferență de 14%.

Media pe țară e utilă pentru ordinul de mărime, dar nu pentru o decizie de investiție. Alege județul tău din tabelul de mai jos pentru cifra care contează.

Toate județele, 11 kW în octombrie

JudețReședințăkWh luna astakWh pe an
1. IalomițaSlobozia1.10113.743
2. GiurgiuGiurgiu1.09913.806
3. BrăilaBrăila1.09513.735
4. CovasnaSfântu Gheorghe1.09313.075
5. TeleormanAlexandria1.09013.664
6. CălărașiCălărași1.08813.841
7. AlbaAlba Iulia1.08713.149
8. OltSlatina1.08613.769
9. BuzăuBuzău1.08513.600
10. DâmbovițaTârgoviște1.08213.734
11. TimișTimișoara1.08113.306
12. AradArad1.08013.164
13. BucureștiBucurești1.08013.710
14. DoljCraiova1.08013.916
15. GalațiGalați1.08013.637
16. ArgeșPitești1.07813.742
17. TulceaTulcea1.07513.794
18. SibiuSibiu1.07412.825
19. IlfovBuftea1.07013.646
20. MureșTârgu Mureș1.07012.816
21. PrahovaPloiești1.06813.477
22. ClujCluj-Napoca1.06712.866
23. Bistrița-NăsăudBistrița1.06412.647
24. HunedoaraDeva1.05912.972
25. VâlceaRâmnicu Vâlcea1.05313.430
26. BihorOradea1.05113.003
27. VranceaFocșani1.04713.367
28. GorjTârgu Jiu1.04513.637
29. HarghitaMiercurea Ciuc1.04212.605
30. VasluiVaslui1.03013.083
31. MehedințiDrobeta-Turnu Severin1.02713.624
32. SălajZalău1.02712.590
33. Caraș-SeverinReșița1.02112.616
34. ConstanțaConstanța1.01013.897
35. NeamțPiatra Neamț1.01012.627
36. IașiIași1.00712.806
37. SuceavaSuceava99812.514
38. Satu MareSatu Mare99712.745
39. BacăuBacău99213.041
40. BotoșaniBotoșani98112.642
41. MaramureșBaia Mare97712.211
42. BrașovBrașov96311.541

Întrebări legate

Cere ofertă de la un instalator

Toți partenerii

Oferte de la companii partenere. Conținut promovat, marcat ca atare.

Sursa cifrei: PVGIS v5.3 (JRC), SARAH3, medie 2005-2023.
Media aritmetică a celor 42 de reședințe de județ, fiecare interogată la coordonatele proprii.