Cât produce un sistem de 10 kW în aprilie, în România?

1.184kWh, media pe țară

Media națională pentru un sistem de 10 kWp orientat spre sud este de 1.184 kWh în aprilie. Diferența între județe este însă mare: Teleorman produce 1.259 kWh, iar Brașov doar 993 kWh, o diferență de 27%.

Media pe țară e utilă pentru ordinul de mărime, dar nu pentru o decizie de investiție. Alege județul tău din tabelul de mai jos pentru cifra care contează.

Toate județele, 10 kW în aprilie

JudețReședințăkWh luna astakWh pe an
1. TeleormanAlexandria1.25912.422
2. DoljCraiova1.25412.651
3. OltSlatina1.25312.517
4. GiurgiuGiurgiu1.24212.551
5. TulceaTulcea1.24012.540
6. CălărașiCălărași1.23912.583
7. GalațiGalați1.23612.397
8. IalomițaSlobozia1.23612.494
9. ConstanțaConstanța1.23312.634
10. BrăilaBrăila1.23012.486
11. BucureștiBucurești1.23012.464
12. IlfovBuftea1.22912.405
13. MehedințiDrobeta-Turnu Severin1.22712.385
14. Satu MareSatu Mare1.22211.586
15. TimișTimișoara1.21712.096
16. ArgeșPitești1.21412.493
17. BihorOradea1.21111.821
18. DâmbovițaTârgoviște1.21112.485
19. BuzăuBuzău1.20612.364
20. GorjTârgu Jiu1.20512.397
21. AradArad1.20311.967
22. PrahovaPloiești1.20012.252
23. VranceaFocșani1.18412.152
24. AlbaAlba Iulia1.18311.954
25. VâlceaRâmnicu Vâlcea1.16612.209
26. VasluiVaslui1.16211.894
27. MureșTârgu Mureș1.15811.651
28. BotoșaniBotoșani1.15711.493
29. ClujCluj-Napoca1.15711.696
30. HunedoaraDeva1.15711.793
31. BacăuBacău1.15511.855
32. IașiIași1.15311.642
33. SuceavaSuceava1.15211.376
34. Bistrița-NăsăudBistrița1.14211.497
35. SălajZalău1.14211.445
36. CovasnaSfântu Gheorghe1.13611.886
37. SibiuSibiu1.11511.659
38. Caraș-SeverinReșița1.11011.469
39. MaramureșBaia Mare1.10511.101
40. NeamțPiatra Neamț1.10411.479
41. HarghitaMiercurea Ciuc1.08011.459
42. BrașovBrașov99310.492

Întrebări legate

Cere ofertă de la un instalator

Toți partenerii

Oferte de la companii partenere. Conținut promovat, marcat ca atare.

Sursa cifrei: PVGIS v5.3 (JRC), SARAH3, medie 2005-2023.
Media aritmetică a celor 42 de reședințe de județ, fiecare interogată la coordonatele proprii.